ارور SE در مایکروفر سامسونگ و نحوه رفع این کد خطا

نحوه رفع ارور SE در مایکروفر سامسونگ

اینکه مایکروفر یکی از بهترین و پرکاربردترین لوازم الکتریکی در آشپزخانه است، جای شکی نیست. با این حال،  ممکن است هر از چندگاهی دچار مشکل شده و عملکرد نامناسبی را از خود نشان دهد. در مایکروفرهای مدرن، در صورت بروز مشکلی، بر روی صفحه نمایشگر، کد خطایی ظاهر می گردد. این امر عیب یابی را بسیار آسان تر می کند. هنگامی که با ارور SE در مایکروفر سامسونگ خود مواجه شدید، نشانگر این است، که یکی از کلیدهای دستگاه شما، روی پد کنترل گیر کرده است یا اتصال کابل نواری کثیف شده یا برد کنترل معیوب است.

در این مقاله، ما به بحث درباره کد ارور یا کد خطای SE در مایکروفر سامسونگ می پردازیم. اینکه ظاهر شدن این کد، روی صفحه نمایشگر چه مفهومی دارد و راه حل هایی جهت رفع آن را ارائه خواهیم کرد.

 مفهوم کد ارور  SE در مایکروفر سامسونگ چیست؟

همانگونه که در بالا ذکر کردیم، کد SE ممکن است زمانی که صفحه لمسی یا یکی از دکمه ها در موقعیت ON قرار گیرد، ظاهر شود.

معمولاً کد SE در مایکروفر، با چندین بار بوق زدن  ظاهر می شود، و تا زمانی که درب، باز و بسته نشود، دستگاه کار نمی کند. این مشکل می تواند، سبب روشن شدن مایکروفر به صورت خودکار و در نتیجه منجر به آتش سوزی در منزل گردد. بنابراین، اگر با این کد خطا روبرو شدید، دستگاه را از برق جدا کرده، یا درب دستگاه را باز بگذارید تا زمانی که مشکل را رفع نمایید. همیشه به یاد داشته باشید که تعمیر مایکروفر کار بسیار خطرناکی است. زیرا دارای قطعات ولتاژ بالای داخلی است که حتی پس از قطع برق آن، می توانند یک شارژ الکتریکی کشنده را در خود ذخیره کنند. به همین جهت، اگر بی تجربه هستید، برای تشخیص و انجام هرگونه تعمیرات، از یک متخصص حرفه ای در زمینه تعمیرات مایکروفر سامسونگ کمک بگیرید. در صورتی که، از دانش کافی جهت تعمیر این دستگاه برخوردارید، و قصد دارید خودتان به تعمیر آن بپردازید، در ادامه، به نحوه انجام این کار پرداخته می شود.

راه های رفع ارور  SE در مایکروفر سامسونگ

قبل از اینکه تصمیم بگیرید، با یک سرویسکار تماس بگیرید و یا یک مایکروفر جدید خریداری نمایید، دستگاه را تنظیم مجدد یا ریست کنید.

این کار با خاموش کردن قطع کننده یا بریکر آن، به مدت حداقل 60 ثانیه صورت می گیرد. اگر کد خطا به سادگی از بین رود، دستگاه بک آپ شده  و به خوبی کار می کند. اما اگر، این کد خطا همچنان ظاهر می شود. می توانید، جهت رفع ارور SE در مایکروفر سامسونگ، دو قسمت زیر را مورد بررسی قرار دهید.

گیر کردن کلید (S) روی صفحه کنترل

زمانی که کلیدهای مایکروفر عملکرد بدی را از خود نشان دهند، کد ارور SE نمایش داده می شود. هنگامی که متوجه شدید که یکی از کلیدهای صفحه کنترل یا صفحه لمسی پاسخی نمی دهد، اما صفحه نمایش همچنان روشن است، احتمالاً مشکل از پد کنترل دستگاه است.

 این صفحه، شامل یک سری سوئیچ های الکتریکی لمسی نرم است، که معمولاً، از دو لایه پلاستیکی نازک میلار، با مواد رسانا روی سطوح داخلی آن، ساخته می شوند.

بین دو سطح، شکافی ایجاد شده که پوشش رسانا را از هم جدا می کند، و هنگامی که کاربر به آن فشار وارد نماید، سبب تماس بین دو سطح می گردد. و تماس برقرار می گردد، در نتیجه با تشکیل یک مدار الکتریکی، سیگنال های ورودی را به صفحه لمسی منتقل می کند.

وقتی که از مایکروفر به طور منظم و طولانی مدت، استفاده شود، سرانجام، پوششهای رسانای آن از بین رفته و از هم می پاشد و تماس خوبی برقرار نمی شود. این کار، مانع از رسیدن سیگنال ها، به برد کنترل می گردد. جهت دسترسی به پد کنترل، ابتدا باید مایکروفر را از برق جدا کرده و آن را از کابینت جدا نمایید.

اغلب، پد کنترل، به صفحه کنترل اصلی و به طور کلی به برد کنترل الکترونیکی، با کانکتورهایی به سبک نوار تخت، متصل می شود.

قبل از ادامه کار، به بررسی اتصال بپردازید، که می توانید از یک مولتی متر جهت تست پیوستگی استفاده نمایید.. هنگامی که مولتی متر با هر یک از پدهای کنترل تماس پیدا کند، باید چند اهمی را نشان دهد. اگر پیوستگی الکتریکی وجود نداشت، باید آن را تعویض کنید.

بخش دیگری که جهت رفع ارور SE در مایکروفر سامسونگ باید به بررسی آن بپردازید، این است که کابل نواری را از برد کنترل جدا کرده و با استفاده از پاک کن، اتصالات مسی آن را تمیز کنید.

اما اگر تمام موارد بالا را انجام دادید، اما مشکلی حل نشد، باید کلاً صفحه لمسی را عوض کنید. در اینجا نحوه تعویض پد کنترل بیان شده است:

  1. جهت جلوگیری از شوک الکتریکی، دستگاه را از برق جدا نمایید.
  2. درپوش بالایی مایکروفر را برداشته که دارای دو پیچ می باشد.
  3. گریل مایکروفر را به سمت بالا و چپ بکشید تا کاملاً برداشته شود.
  4. گر یک دستگاه فری استندینگ دارید، ممکن است قبل از رفتن به مرحله بعد، مجبور شوید فلز را از قسمت بالا و کناره ها بردارید.
  5. پیچی که صفحه نمایشگر را در جای خود نگه می دارد، باز کنید.
  6. پنل را به سمت بالا بکشید و در آورید.
  7. تمام سیم های متصل به پنل کنترل را جدا کنید. البته، جای هر کانکتور را جهت اطمینان از نصب مجدد صحیح، به خاطر بسپارید.
  8. سپس، مراحل قبل را به صورت معکوس انجام داده و سیم ها را روی پد کنترل جدید قرار داده و مجدداً قطعات مایکروفر را سوار نمایید.

برد کنترل معیوب

 در صورتی که برد کنترل از کار افتاده باشد، ممکن است ارور SE در مایکروفر سامسونگ رخ دهد.

برد کنترل ولتاژ کمی را برای صفحه لمسی تولید می کند. اساساً، زمانی که یک دکمه فشرده می شود، یک سیگنال ولتاژ به برد کنترل ارسال می گردد.

زمانی که سیگنال های ورودی، توسط برد کنترل، از جانب صفحه لمسی یا سوئیچ ممبران دریافت می شود، جهت روشن کردن رله های خروجی که اجزای ویژه مایکروفر را کنترل می کند، از دستوراتی استفاده می کند. مگنترون و صفحه گردان، نمونه ای از این اجرای ویژه هستند. از این رو، اگر برد کنترل، به اندازه کافی، سیگنال های ولتاژ پایین  تولید نمی کند، یا سیگنال های ورودی را از صفحه لمسی دریافت نمی کند، در نتیجه عملکرد های خروجی، صورت نمی گیرد.

در این وضعیت، بهترین گزینه پیش روی شما این است که قبل از رفتن به سراغ برد کنترل، نحوه عملکرد صحیح تاچ پد و اتصالات را تأیید کنید.

اگر متوجه شدید که برد کنترل معیوب است، باید مایکروفر را از برق بکشید، کابینت و مجموعه کنترل را جدا کرده و قطعه جدیدی را نصب کنید.

کد ارور SE در مایکروفر سامسونگ، می تواند برای شما سردردهای زیادی ایجاد نماید. حتماً به بررسی تاچ پد و برد کنترل بپردازید، زیرا احتمال دارد یکی از این قطعات معیوب باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

1 دیدگاه دربارهٔ «نحوه رفع ارور SE در مایکروفر سامسونگ»

  1. با سلام. ممنون از اطلاعاتتون . کابل و از برق جدا کردم بعد مدتی ( چند روز) دوباره وصل کردم ارور بر طرف شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس