چگونه یک مایکروفر یا مایکروویو را تعمیر کنیم؟

چگونه یک مایکروویو را تعمیر کنیم؟

اگر مایکروفر شما، به خوبی کار نمی کند، یا اینکه کلاً از کار افتاده است، جای نگرانی نیست، زیرا بسیاری از مشکلاتی که با آن روبرو هستید، را می توانید خودتان برطرف نمایید. ممکن است برخی ابزار اصلی تعمیر مایکروفر، از قبیل پیچ گوشتی سر تخت، را از قبل در دسترس داشته باشید. حتی می توانید از طریق اینترنت، بسیاری از قطعات مایکروفر را که به راحتی در دسترس بوده و ارزان نیز هستند، تهیه کنید. تعمیرات مایکروفر می تواند بسیار خطرناک باشد. زیرا از آنجا که، بیشتر دستگاه های الکتریکی، بلافاصله پس از جدا شدن از برق، دیگر برقدار نیستند، اما  قطعات الکتریکی مایکروفر ممکن است، همچنان برقدار باشد.

هشدار مهم در مورد تعمیرات مایکروفر و مایکروویو

کمیسیون ایمنی کالاهای مصرفی ایالات متحده (CPSC)  یادآور می شود که هنگام تعمیر مایکروفر، به طور متوسط دو نفر در سال به کام مرگ می روند. درون مایکروفر، خازن ولتاژ بالا پس از اینکه دستگاه از برق کشیده می شود، شارژ خود را حفظ کرده، اما برای خالی کردن خودکار شارژ، یک مقاومت داخلی طراحی شده است. پس از اینکه دستگاه را از برق جدا کردید، حداقل ده دقیقه صبر کنید تا در صورتی که این مقاومت داخلی عمل نکرد، شارژ خازن کاملاً تخلیه گردد. اگر فکر می کنید قادر به تعمیر مایکروفر خود نیستید، می توانید از یک تکنسین مجرب کمک بگیرید.

عدم وجود برق در خروجی مایکروفر

سناریو: نمایشگر مایکروفر خاموش است. و زمانی که سعی دارید دستگاه را روشن کنید، اتفاقی رخ نمی دهد.

 • خروجی GFCI: مطابق با این کد الکتریکی، تمام خروجی های پیشخوان آشپزخانه، به قطع کننده مدار خطای زمین نیازمندند. خروجی های GFCI مکرراً قطع می شوند. جهت تعمیر مایکروفر، دستگاه را از برق جدا کنید. دکمه “تنظیم مجدد” یا ریست را در خروجی GFCI  فشار داده، مایکروفر را دوباره به برق وصل کرده و مجدداً، امتحان کنید.
 • خروجی غیر GFCI: ممکن است مایکروفر شما به یک خروجی به سبک GFCI متصل نباشد، اما احتمال دارد همچنان، از پریز دیگری که به سبک GFCI است از این محافظت برخوردار باشد. اگرچه این عمل رایج نیست، اما هنوز در بسیاری از جوامع، به این کد الکتریکی پایبند هستند. جهت تعمیر مایکروفر، دستگاه را از برق جدا کرده، تمام خروجی های دیگر آشپزخانه، که از نوع GFCI هستند را ریست کنید، و سپس به برق وصل کنید و ببینید آیا صفحه نمایشگر آن روشن می شود یا خیر.

بریکر یا قطع کننده مدار: ممکن است مشکل از قطع کننده مدار روی پنل سرویس برق باشد. پس از دسترسی به پنل سرویس برق، بریکر مربوط به خروجی مایکروفر را بیابید. سپس، آن را قطع کرده و مجدداً وصل نمایید. می توانید با استفاده از یک دتکتور ولتاژ ارزان قیمت، به بررسی اینکه، آیا جریان برق هم به خروجی GFCI و هم به سیم برق مایکروفر می رسد یا خیر، بپردازید. دتکتور را به سیم برق متصل کرده، در صورتی که بوق بزند یا روشن شود(البته بستگی به نوع دستگاه تستر شما دارد)، نشانه این است که سیم برقدار است.

با اینکه، خروجی مایکروویو برقدار است، اما اجاق مایکروفر بدون برق است

سناریو: وقتی متوجه شدید که برق مستقیماً به مایکروفر می رسد، اما صفحه نمایشگر و به دنبال آن  دستگاه روشن نمی شود، ممکن است مشکل از سوختن فیوز باشد. جهت تعمیر مایکروفر، با مطالعه دفترچه راهنمای سازنده آن، جهت خرید فیوز صحیح اقدام نمایید. فیوزهای مایکروفر ارزان قیمت بوده و به صورت اینترنتی نیز می توانید آنها را تهیه کنید.

 1. با باز کردن کاور فلزی مایکروفر، در قسمت پشتی دستگاه، می توانید به فیوز دسترسی پیدا کنید، البته در بعضی از مدل ها می توانید از جلوی دستگاه به آن دسترسی یابید.
 2. سپس، دو سیم سیاه را که یک پوشش پلاستیکی بین آنها قرار دارد، مشاهده می کنید. فیوز در این محفظه قرار دارد.
 3. به کمک پیچ گوشتی سر تخت، محفظه را باز کرده و فیوز را از دو سیم آزاد کنید.
 4. فیوز جدید را از درون بسته آن، بدون لمس کردن دو انتهای فلزی رسانای آن، در آورید. فقط ناحیه وسط آن را لمس کنید.
 5. فیوز را در جای خود، بین دو سیم قرار داده و سپس محفظه را محکم ببندید.
 6. سپس درب مایکروفر را بسته و دوباره امتحان کنید.

صفحه گردان مایکروفر به طور متناوب می چرخد ​​(یا اصلاً نمی چرخد)

سناریو: مایکروفر شما به خوبی کار می کند، اما صفحه گردان که وظیفه چرخاندن غذا را برعهده دارد، به صورت متناوب می چرخد یا اصلاً نمی چرخد. ممکن است این مشکل، از کوپلر بوشینگ درایو صفحه گردان باشد. کوپلر یک قطعه پلاستیکی، سه یا چهار شاخه بوده که جهت چرخاندن با صفحه گردان درگیر می شود. احتمال دارد صفحه گردان به خوبی با آن درگیر نشود،( تمام کاری که شما باید در این وضعیت انجام دهید، مرتب کردن دندانه های آن است.

 1. جهت تعمیر مایکروفر، درب آن را باز کرده و با بلند کردن صفحه گردان، آن را جدا کنید.
 2. با انگشتان خود و نه پنس، کوپلر را بردارید و آن را مستقیماً به سمت بالا بکشید.
 3. کوپلر را با آب گرم و صابون تمیز کرده، و سپس آن را به همراه صفحه گردان سر جایش قرار داده و مجدداً امتحان نمایید.
 4. اگر این روش هم جواب نداد، دوباره کوپلر را بردارید. شاید قسمت پایین کوپلر، با شافت فلزی موتور نتواند درگیر شود. می توانید به خرید یک کوپلر جدید به صورت آنلاین پرداخته و آن را تعویض کنید.

بررسی حلقه پشتیبانی صفحه گردان

یک حلقه چرخدار پلاستیکی، کوپلر را احاطه کرده و از صفحه گردان پشتیبانی می نماید. چرخ های این حلقه را، از این نظر که به راحتی می چرخند، چک کنید. در غیر این صورت، می توانید این حلقه را در آب و صابون قرار داده و تمیز کنید، و سپس سر جایش قرار داده، و دوباره مایکروفر را راه اندازی کنید.

صفحه گردان مایکروفر نمی چرخد

سناریو: در صورتی که راه حل های بالا را امتحان کرده اید، اما صفحه گردان، همچنان نمی چرخد، موتور صفحه گردان مایکروفر ممکن است معیوب شده باشد. بنابراین جهت تعمیر مایکروفر، باید موتور را تعویض کنید. اگرچه این راه حل می تواند نگران کننده به نظر برسد و منجر به صرف هزینه زیادی گردد، اما اینگونه است. می توانید موتور صفحه گردان مایکروفر را به صورت اینترنتی بخرید که نسبتاً ارزان تر بوده و تعویض آن نیز آسان است.

 1. پیچ های پنل مایکروفر را با پیچ گوشتی سرتخت باز کنید.
 2. قبل از اینکه پنل را کنار بگذارید، ممکن است لازم باشد تا سیمی را که به چراغ متصل است، جدا نمایید. بدین منظور، هر طرف کانکتور را فشار دهید تا سیم ها جدا شوند.
 3. دو سیمی که به موتور متصل می شوند را از پایانه های موتور جدا نمایید.
 4. موتور فعلی مایکروفر را با پیچ گوشتی سرتخت باز کرده و آن را از دستگاه جدا کنید.
 5. موتور جدید را در قسمت پایین مایکروویو قرار دهید.
 6. موتور را در جای خود پیچ ​​کرده، سیم ها را نیز به ترمینال ها متصل کنید.
 7. پنل مایکروفر را سر جایش قرار داده، و مجدداً مایکروفر را امتحان نمایید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس