علت کار نکردن دکمه های مایکروویو

دلایل کار نکردن دکمه های مایکروویو

بدون شک، مایکروویو یا مایکروفر یکی از مهمترین لوازم خانگی موجود در هر آشپزخانه ای محسوب می گردد. و دلیل آن هم، قابلیت های متعدد این دستگاه می باشد. همه ما جهت گرم کردن ظرف غذا، پخت و پز، گرم کردن آب، پخت کیک و تهیه پاپ کورن و غیره، چندین بار در روز از این دستگاه استفاده می کنیم. از این رو، در صورت وقوع مشکلی برای آن، ممکن است فعالیت ها و کارهای روزانه ما دچار اختلال شود. از جمله مشکلات متداولی که می تواند برای این دستگاه رخ دهد، کار نکردن دکمه های مایکروویو یا صفحه لمسی آن است. از این رو، در این مقاله ما جهت رفع این مشکل، به ارائه دلایل و راهکارهایی در این زمینه خواهیم پرداخت.

  • کنترل پنل معیوب

در اکثر موارد علت کار نکردن دکمه های مایکروویو می تواند وجود عیبی در کنترل پنل آن باشد. در صورتی که می خواهید اطمینان حاصل کنید که دلیل اصلی مشکل، از این قسمت است، بایستی  اقدام به فشردن هر یک از دکمه های کنترل پنل دستگاه نمایید. در صورت کار کردن صحیح برخی از دکمه ها و به خوبی کار نکردن برخی دیگر، ممکن است مجبور به تعویض صفحه لمسی و کنترل پنل دستگاه  شوید.

  • وجود مشکل در سوئیچ غشایی دستگاه

از دیگر دلایل احتمالی که کار نکردن دکمه های مایکروویو یا مایکروفر را سبب می شود، می توان به سوئیچ ممبران اشاره نمود. کلید غشایی که از چند سوئیچ الکتریکی لمسی برخوردار است بیشتر به عنوان صفحه لمسی شناخته می شود. در صفحه لمسی یک پوشش رسانای خاص وجود دارد که می تواند با استفاده مکرر، دچار خرابی شود. به منظور بررسی این موضوع و رفع آن، اقدام به کشیدن برق دستگاه نموده و اتاقک مایکروویو را بردارید. با استفاده از مولتی متر، به بررسی سوئیچ غشایی از لحاظ وجود پیوستگی بپردازید. وقتی که سوئیچ را فشار می دهید، بایستی مولتی متر، چند اهم مقاومت را نشان دهد. در غیر این صورت، شاید نیاز به تعویض سوئیچ باشد.

  • وجود ایرادی در برد کنترل

در صورت کار نکردن دکمه های مایکروویو، وجود ایرادی در برد کنترل می تواند دلیلی بر ایجاد این مشکل باشد. در صورت عدم پاسخ دهی صفحه لمسی، در حالی که چراغ های نمایشگر روشن می شوند، دلیل بروز مشکل می تواند همین مسئله باشد. وظیفه برد کنترل تولید ولتاژ اندک جهت تغذیه سوئیچ غشایی می باشد. اگر برد کنترل قادر به تولید ولتاژ کم نباشد، ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد. برای تعویض آن، نخست بایستی به جدا کردن منبع تغذیه پرداخته و پس از آن اتاقک دستگاه و مجموعه را جدا نمایید.

موارد ی که در بالا به آنها پرداخته شد، سه دلیل اصلی کار نکردن دکمه های مایکروویو یا ماکروفر به همراه راه حل هایی جهت رفع آنها است. در صورت تشخیص صحیح مشکل، خودتان قادر به تعویض قطعات خواهید بود. با این حال، توصیه می شود که افراد مبتدی دست به تعویض قطعات در منزل نزنند. آنها بایستی به منظور رفع مشکل به متخصصان مجرب لوازم خانگی که امروزه هم کم نیستند، مراجعه نمایند. تنها کاری که باید در چنین مواقعی انجام دهید، جستجو در اینترنت و یا پرس و جو از دوستان و آشنایان برای یافتن تعمیرکار مناسب در زمینه تعمیر مایکروویو از تعمیرگاه های مجاز و معتبر مانند تعمیرگاه مایکروفیکس است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس