دلیل نچرخیدن سینی کف مایکروویو

دلیل نچرخیدن سینی کف مایکروفر و نحوه تعمیر آن

از جمله لوازمی که وجود آن در آشپزخانه بسیار مفید است، مایکروویو می باشد. از این رو، حتی در صورت بروز مشکل کوچکی برای آن، می تواند سبب ایجاد اختلال در روند کارها شود. یکی از این مشکلات ممکن است نچرخیدن سینی کف مایکروویو باشد. سینی مایکروویو سطحی است که مواد غذایی را جهت گرم کردن روی آن قرار می دهید. چرخش سینی برای گرم شدن یکنواخت غذا، مسئله ای مهم است. در صورت نچرخیدن سینی مایکروویو، بکارگیری روش های زیر می تواند کمک کننده باشد.

دلایل نچرخیدن سینی و یا سینی گردان مایکروویو

 1. مشکل در موتور گردان

اولین و شایع ترین دلیلی که می تواند سبب عدم چرخش سینی کف مایکروویو گردد، مسئله موتور گردان است.

راه حل: برای بررسی این مشکل، می توانید اقدام به استفاده از یک مولتی متر جهت انجام تست پیوستگی نمایید. از این رو، بایستی نکات زیر را رعایت نمایید:

 • پس از باز کردن درب مایکروویو، اقدام به برداشتن سینی شیشه ای و حلقه پشتیبانی آن نمایید.
 • با کمک یک پیچ گوشتی به باز کردن پیچ های سمت عقب مایکروویو بپردازید.
 • دوشاخه سیم را با فشار دادن جدا کرده و سپس صفحه پایین دستگاه را کنار بگذارید.
 • حال، ترمینال ها را از سیم های موتور گردان، با استفاده از یک پیچ گوشتی خارج نمایید.
 • ترمینال های موتور را به پروب های مولتی متر وصل کرده و به بررسی آن از لحاظ پیوستگی بپردازید.
 • در صورت عدم وجود پیوستگی، ممکن است نیاز به تعویض موتور باشد. ولی در صورت داشتن پیوستگی، ممکن است ایراد از جای دیگری باشد.
 1. مشکل در کوپلینگ درایو سینی شیشه ای

از دلایل دیگری که می تواند سبب نچرخیدن سینی کف مایکروویو گردد، مشکل در کوپلینگ درایو سینی شیشه ای است. این کوپلینگ ممکن است دچار شکستگی شده و یا جدا گردد. بیشتر اجاق ها و مایکروویو ها شامل یک صفحه گرد شیشه ای هستند که توسط یک کوپلر موتور و همچنین یک راهنمای غلتکی تغذیه می شوند. خیلی از دستگاه ها از یک کوپلر سه طرفه برخوردارند که جدا کردن آن از شافت موتور آسان است.

راه حل: شما بایستی به آرامی اقدام به خارج کردن کوپلینگ از شافت موتور نموده تا آن را از نظر آسیب دیدگی بررسی کنید. در صورت آسیب دیدگی، ممکن است نیاز به تعویض کوپلینگ باشد.

 1. تکیه گاه سینی شیشه ای

مشکل: در صورت عدم کارکرد صفحه گردان مایکروویو، ممکن است تکیه گاه سینی شیشه ای شکسته باشد و یا از جای خود خارج شده باشد.

راه حل: برای بررسی این مسئله، به آرامی اقدام به بیرون آوردن شافت موتور نمایید و به ارزیابی حلقه پشتیبان سینی از هر لحاظ کنید. در صورت آسیب دیدگی، ممکن است نیاز به تعویض آن باشد.

مشکل در غلتک راهنما باعث نچرخیدن سینی مایکروفر می شود

 1. وجود مشکل در غلتک راهنما

مشکل: وجود ایرادی در غلتک راهنما  نیز می تواند دلیل نچرخیدن سینی کف مایکروویو باشد. جای این قسمت دقیقاً زیر سینی شیشه ای است و به سینی کمک می کند تا زمان چرخش در مسیر خود باقی بماند.

راه حل: به منظور بررسی این مسئله، سینی شیشه ای را در آورده و آن را از لحاظ وجود ترک، خرابی یا سایش بررسی نمایید. در صورت فرسودگی، ممکن است نیاز به تعویض آن باشد.

 1. انسداد مسیر حرکت صفحه گردان

مشکل: یکی دیگر از دلایلی که می تواند سبب نچرخیدن سینی کف مایکروویو گردد، انسداد مسیر حرکت آن می باشد. در برخی مواقع، گیر کردن ذرات خاصی زیر صفحه گردان این مشکل را به وجود می آورد.

راه حل: جهت رفع این مشکل، شاید لازم به خوب تمیز کردن صفحه گردان باشد. سینی شیشه ای و همچنین غلتک راهنمای صفحه را بردارید. هر دو را با آب گرم و مواد شوینده بشویید تا هر چیزی که سبب انسداد شده، کاملاً پاک شود.

حال که اطلاعاتی را راجع به متداول ترین دلایل نچرخیدن سینی کف مایکروویو به دست آورید، به سهولت قادر به رفع مشکل مورد نظر خواهید بود. تعویض یا تعمیر صفحه گردان مایکروویو کار آسانی است. جهت داشتن بهترین عملکرد، بایستی به صورت منظم اقدام به تمیز کردن و نگهداری دستگاه نمایید. در صورت عدم چرخش سینی کف مایکروویو، می توانید به منظور رفع این مشکل با یک تکنسین مجرب از مراکز معتبر و تخصصی تعمیرات مایکروویو مانند تعمیرگاه مایکروفیکس تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس